T jak Typospacer | Typografia, edytorstwo i design - Koło Naukowe Edytorów UŁ

Ile literek „P” (profesjonalna nazwa: monogram) można znaleźć w Pałacu Izraela Poznańskiego w Łodzi?
Jak wyglądał papier firmowy w czasach fabrykanckiej Łodzi?
Dlaczego w muzeum nie należy dotykać eksponatów? ;)

Na te i inne pytania odpowiedzieliśmy sobie w niedzielne popołudnie 11 grudnia podczas pierwszego w historii Łodzi typospaceru, który odbył się w murach Pałacu Izraela Poznańskiego (Muzeum Miasta Łodzi).

Najpierw zgromadziliśmy się w dużej sali, w której nieustannie frapował nas stół, którego blat stanowi lustro odbijające sufit pomieszczenia. Jeden z uczestników typospaceru wysnuł teorię, że to pewnie dla tych, którzy nie mogą spojrzeć w górę, żeby nie zakręciło im się w głowie ;)

Ale do rzeczy… Zgromadziliśmy się w tej sali celem wysłuchania krótkiego wstępu na temat tego, czym jest typografia. Szybki wniosek: wszystkim (ale jeszcze napiszemy o tym dłuższy artykuł ;P).
Wtedy jeszcze wszyscy byli grzeczni, ale gdy tylko Magda zaprosiła na zwiedzanie, rzuciliśmy się za nią żądni typograficznych wrażeń. A oglądać było co: niektórzy zachwycali się nad starymi maszynami do pisania, inni podziwiali papier firmowy synagogi, jeszcze inni gorliwie wypatrywali monogramów Poznańskich (wygrawerowanych w różnych miejscach liter „P”), z którymi – jak zostali poinformowani wcześniej – miał wiązać się konkurs z nagrodami.

W jednej z sal wywiązała się swoista dyskusja na temat zastosowania czcionek szeryfowych w opozycji do bezszeryfowych, którą zapoczątkowało szybkie spojrzenie na gablotkę z przekładami na różne języki „Malowanego ptaka” Jerzego Kosińskiego. W innym punkcie typospaceru Justyna, a raczej jej koszulka z logo KNE (patrz: Portfolio), posłużyła za tablicę, przy pomocy której zaprezentowano ligaturę i omówiono, do czego się przydaje.

Na koniec uczestnicy rozpierzchli się po wnętrzach Pałacu w celu odszukania i policzenia monogramów. Zwycięzcy odnaleźli ich aż 27 (a Magda twierdzi, że jest jeszcze więcej!). Inni „typospacerowicze” byli niewiele gorsi, bo naliczyli po 25 monogramów.

Nagrodę główną w postaci biletów na Arenę Laser Games ufundował jeden z patronów medialnych Typospacerów — portal HaloŁódź.pl, któremu z tego miejsca serdecznie dziękujemy.

Pozostali patroni Typospacerów to: Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej, Studenckie Radio Żak Politechniki Łódzkiej, portale Eldezet.pl, Absolvent.pl i Student.lodz.pl.

Niedługo umieścimy na stronie fotorelację z pierwszego typospaceru, więc bądźcie czujni! :)

Skomentuj

 • Spotkania

  Semestr zimowy 2015/2016

  Poniedziałki, 17.30–19.00
  (tydzień B)
  sala -01 (poziom -1), Wydział Filologiczny UŁ
  ul. Pomorska 171/173

  Najbliższe spotkanie wyjątkowo:
  w terenie – "Pozytyvka" o 18:30 w czwartek 17 grudnia

  Dowiedz się więcej o spotkaniach!

 • Polub nas!