Zdjęcia z wykładu p. Roberta Olesia (d2d.pl) | Typografia, edytorstwo i design - Koło Naukowe Edytorów UŁ

Zgodnie z zapowiedzią, którą opublikowaliśmy na stronie wczoraj, w ramach cotygodniowego spotkania KNE wybraliśmy się dzisiaj do łódzkiej ASP, by wziąć udział w wykładzie pana Roberta Olesia z wydawnictwa d2d.pl, który miał intrygujący tytuł Wichrzyciele i drożdże.

Wykład w sumie trwał ponad dwie godziny (z kilkunastominutową przerwą w środku), jednak nikt nie czuł się znudzony. Pan Robert przedstawił dzieje typografii modernistycznej w krajach takich jak Holandia, Rosja, Niemcy czy Szwajcaria. Opowiadaniu towarzyszyły oczywiście slajdy, na których można było zobaczyć m.in. to, czym charakteryzowały się poszczególne kroje czcionek takich jak Gill Sans, Futura, Akzidenz-Grotesk czy Univers oraz jakie były koleje ich losów. Opisy zilustrowano starannie dobranym materiałem zdjęciowym z książek ważnych dla światowej typografii (np. Typografia Emila Rudera oraz Nowa typografia Jana Tschicholda).

Zapraszamy do naszej Galerii, gdzie można znaleźć kilka zdjęć ze wspomnianego wykładu.

Tymczasem już w najbliższy czwartek wybierzemy się do drukarni Piktor, by zapoznać się z metodami pracy w tego rodzaju firmie. W późniejszym terminie zamieścimy na naszej stronie relację z tej wycieczki oraz kilka zdjęć.

One Comment to “Zdjęcia z wykładu p. Roberta Olesia (d2d.pl)”

 • Mogłabym częściej chodzić na takie wykłady :)

Skomentuj

 • Spotkania

  Semestr zimowy 2015/2016

  Poniedziałki, 17.30–19.00
  (tydzień B)
  sala -01 (poziom -1), Wydział Filologiczny UŁ
  ul. Pomorska 171/173

  Najbliższe spotkanie wyjątkowo:
  w terenie – "Pozytyvka" o 18:30 w czwartek 17 grudnia

  Dowiedz się więcej o spotkaniach!

 • Typografia

  Czcionki oraz ich układ sprawia, że czytanie książek dostarcza nam samej przyjemności. Dobra typografia pozwala na takie rozłożenie tekstu, że wzrok sam się przesuwa po linijkach.

  Typografia to sztuka użytecznej grafiki, która jest ściśle związana z edytorstwem. O ile edytor odpowiada za układ treści, o tyle typografia sprawia, że treść nabiera wyglądu.

 • Polub nas!