Zapraszamy do typograficznego ZOO! | Typografia, edytorstwo i design - Koło Naukowe Edytorów UŁ

Pokazaliśmy już w tym tygodniu interesujące projekty reklam oraz pomysłowe ideogramy w roli zamienników nazw zespołów. Dziś czas na chwilę z typografią.

Typografia to sztuka wyborów: fontu, rozmiarów, dostosowywania przestrzeni międzyliterowej. Odnosi się ona jednak nie tylko to układu tekstu na kartce papieru — z równie dużym powodzeniem można się nią bawić i tworzyć ciekawe grafiki. Dziś mamy dla Was przykład takiej zabawy.

W internecie nie brakuje przykładów na ciekawe wykorzystanie typografii — graficznej zabawy tekstem. Designer z Wielkiej Brytanii, Dan Fleming, opublikował serię grafik pod wspólną nazwą Zwierzęta-słowa (Word Animals). Każde zwierzę w tej serii powstało poprzez typograficzną manipulację liter składających się na jego (angielską) nazwę. Przekonajcie się sami, jak to wygląda (przy okazji można poćwiczyć angielski ;):

kitten

monkey

rhino

whale

chicken

kangaroo

pig

skunk

snail

elephant

penguin

bunny

crocodile

platypus

owl

dinosaur

parrot

camel

flamingo

Może ktoś się pokusi na taką zabawę z polskimi nazwami zwierzaków? Na przykład… surykatką? :>

Skomentuj

 • Spotkania

  Semestr zimowy 2015/2016

  Poniedziałki, 17.30–19.00
  (tydzień B)
  sala -01 (poziom -1), Wydział Filologiczny UŁ
  ul. Pomorska 171/173

  Najbliższe spotkanie wyjątkowo:
  w terenie – "Pozytyvka" o 18:30 w czwartek 17 grudnia

  Dowiedz się więcej o spotkaniach!

 • Typografia

  Czcionki oraz ich układ sprawia, że czytanie książek dostarcza nam samej przyjemności. Dobra typografia pozwala na takie rozłożenie tekstu, że wzrok sam się przesuwa po linijkach.

  Typografia to sztuka użytecznej grafiki, która jest ściśle związana z edytorstwem. O ile edytor odpowiada za układ treści, o tyle typografia sprawia, że treść nabiera wyglądu.

 • Polub nas!