Typospacer II festiwalowo i pofabrycznie | Typografia, edytorstwo i design - Koło Naukowe Edytorów UŁ

Nareszcie możemy przedstawić szczegóły drugiej edycji naszego cyklu Typospacerów!

Wiosna powoli daje już o sobie znać, więc po pierwszym (zimowym) typospacerze, którego miejscem był Pałac Izraela Poznańskiego, czas wreszcie udać się w teren. Na Typospacer II zapraszamy więc do zespołu budynków pofabrycznych na Księżym Młynie w sobotę, 21 kwietnia. Startujemy o godz. 11.00. Punkt zbiórki to Park Źródliska na rogu ulic Przędzalnianej i Piłsudskiego.

Prestiżu drugiemu typospacerowi doda fakt, że odbędzie się on w ramach XII Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki w Łodzi. Hasłem tegorocznej imprezy są słowa: Z wiedzą do sukcesu.

Drugi „odcinek” Typospacerów będzie miał zupełnie inny charakter niż pierwszy. W Muzeum Miasta Łodzi skupiliśmy się przede wszystkim na kwestiach poznawczych. W formie krótkiego wykładu przybliżyliśmy uczestnikom, czym jest typografia oraz zwiedziliśmy wnętrza Pałacu, szukając jednocześnie odpowiedzi na to jak i do czego XIX-wieczni fabrykanci wykorzystywali tę dyscyplinę w swojej pracy i życiu codziennym.

Tym razem uczestnicy typospaceru wezmą udział w nietypowych podchodach, których celem będzie rozwijanie spostrzegawczości i kreatywności oraz praktyczne wykorzystanie wiedzy o typografii. Uczestnicy zostaną podzieleni na niewielkie grupki (zachęcamy więc do przyjścia ze znajomymi). Każdy zespół będzie musiał wykonać zadania przygotowane przez KNE UŁ. Ta drużyna, która upora się z nimi najlepiej i najszybciej, zwycięży w drugiej edycji typospaceru i otrzyma nagrodę (tradycyjnie nie zdradzimy, co nią będzie tym razem).

Wzięcie udziału w typospacerze nie wymaga wcześniejszego zgłoszenia uczestnictwa. Zalecamy jednak wzięcie ze sobą aparatu fotograficznego lub innego urządzenia pozwalającego na utrwalanie obrazów, ponieważ jedno z zadań będzie tego wymagało.

Więcej informacji na temat typospacerów można znaleźć tutaj: KLIK!

Strona XII Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki: KLIK!

Patronat medialny nad drugim Typospacerem objęli: Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej, portale internetowe Eldezet.pl i Halo Łódź oraz Studenckie Radio „Żak” Politechniki Łódzkiej.

• Typografia

Czcionki oraz ich układ sprawia, że czytanie książek dostarcza nam samej przyjemności. Dobra typografia pozwala na takie rozłożenie tekstu, że wzrok sam się przesuwa po linijkach.

Typografia to sztuka użytecznej grafiki, która jest ściśle związana z edytorstwem. O ile edytor odpowiada za układ treści, o tyle typografia sprawia, że treść nabiera wyglądu.