"Sylwestrowa" czcionka? | Typografia, edytorstwo i design - Koło Naukowe Edytorów UŁ

Od dawna wiem, że Internet potrafi odpowiedzieć na PRAWIE każde moje zapytanie TECHNICZNE [szkoda, że nie jest wyrocznią i nie odpowiada na wszystkie pytania, zwłaszcza te z rodzaju „sens życia” i „jak polubić gotowanie” ;-)].

Dzisiaj, pod wpływem przednoworocznej zadumy, zapytałam wujka Google (to duża poufałość, ale przecież jesteśmy prawie jak rodzina — widzimy się codziennie, czasami jemy razem kolację itd.) o „sylwestrowe czcionki”. „Stryjek” nie był zbyt rozmowny, ale postanowiłam się nie poddawać i drążyłam temat dalej, zawężając tag do „czcionek fajerwerkowych”. Doczekałam się odzewu, lecz był mało satysfakcjonujący. Nagle jednak doznałam iluminacji! Jeśli Google nie chce rozmawiać po polsku, to na pewno porozmawia po angielsku — pomyślałam. I nie pomyliłam się; oto najbardziej adekwatne wyniki:

Fontspace
Fontyukle

Czcionki nie są zachwycające ani dopracowane, co oznacza, że w kategorii „fonty okolicznościowe” jest jeszcze wiele do zrobienia. Mnie osobiście najbardziej przypadł(a?) do gustu Kingthings Whizzbang.

A Wam?

Magda Kowalska

4 Comments to “„Sylwestrowa” czcionka?”

Skomentuj

 • Spotkania

  Semestr zimowy 2015/2016

  Poniedziałki, 17.30–19.00
  (tydzień B)
  sala -01 (poziom -1), Wydział Filologiczny UŁ
  ul. Pomorska 171/173

  Najbliższe spotkanie wyjątkowo:
  w terenie – "Pozytyvka" o 18:30 w czwartek 17 grudnia

  Dowiedz się więcej o spotkaniach!

 • Typografia

  Czcionki oraz ich układ sprawia, że czytanie książek dostarcza nam samej przyjemności. Dobra typografia pozwala na takie rozłożenie tekstu, że wzrok sam się przesuwa po linijkach.

  Typografia to sztuka użytecznej grafiki, która jest ściśle związana z edytorstwem. O ile edytor odpowiada za układ treści, o tyle typografia sprawia, że treść nabiera wyglądu.

 • Polub nas!