Gry typograficzne na jesienne wieczory | Typografia, edytorstwo i design - Koło Naukowe Edytorów UŁ

Macie ochotę typograficznie spożytkować czas w długi weekend lub pozostałe do końca jesieni wieczory? Mamy dla Was cztery gry, podczas których nie tylko będziecie się dobrze bawić, ale i zdobędziecie wiedzę z zakresu typografii.

Uformuj font

Pierwsza z gier typograficznych zaprojektowanych przez Marka MacKaya dla portalu Method of Action polega na odpowiednim przesuwaniu różowych znaczników w taki sposób, by kształtowana przez nas litera nabrała odpowiedniego kształtu. Gdy uznamy, że efekt jest satysfakcjonujący, klikamy przycisk Compare, żeby sprawdzić, jak blisko byliśmy ideału. Do ukształtowania jest 10 liter, po czym maszyna przelicza nasz ogólny wynik.

Gra w kerning

Drugie dziecko wspomnianego wyżej MacKaya. Zasady gry są podobne co w przypadku pierwszej, ale teraz naszym zadaniem jest ustalenie odpowiednich odległości między literami w wyrazie. Po kliknięciu opcji Compare dowiadujemy się, jakie były prawidłowe odstępy.

Co to za czcionka?

W tej grze musimy spośród czterech opcji wybrać nazwę czcionki, której przykład wyświetlił się na ekranie. Gra jest dość trudna ze względu na fakt, że podane możliwe odpowiedzi to fonty, których kształty często są do siebie bardzo zbliżone. Do odgadnięcia są aż 34 czcionki.

Ustrzel czcionkę

Podobnie jak w poprzedniej grze, znów naszym zadaniem jest określenie, z jaką czcionką mamy do czynienia. Tym razem jednak znajdujemy się na strzelnicy i mamy określony czas wyboru (10 sekund) pomiędzy dwiema przedstawionymi na ekranie literkami. Należy strzelić do właściwej opcji, która odpowiada nazwie podanej pod tablicą. Tutaj liczy się nie tylko znajomość kształtów fontu, ale także refleks.

Link do gry

Znacie jeszcze jakieś typograficzne gry w internecie?

• Typografia

Czcionki oraz ich układ sprawia, że czytanie książek dostarcza nam samej przyjemności. Dobra typografia pozwala na takie rozłożenie tekstu, że wzrok sam się przesuwa po linijkach.

Typografia to sztuka użytecznej grafiki, która jest ściśle związana z edytorstwem. O ile edytor odpowiada za układ treści, o tyle typografia sprawia, że treść nabiera wyglądu.