Comic Sans: czcionka zwana zażenowaniem | Typografia, edytorstwo i design - Koło Naukowe Edytorów UŁ

Jest wszędzie niczym wirus grypy. Atakuje znienacka nieostrożnych ludzi i bezlitośnie wciska się do głowy przez oczy. Z uporem godnym lepszej sprawy jest zwalczana przez profesjonalistów, lecz pomimo 20 lat dalej miewa się dobrze. Comic Sans — czcionka, która zmieniła świat na gorsze. Ale czy na pewno? Dave i Holly Combs nie mieli co do tego wątpliwości, gdy zakładali stronę Ban Comic Sans. Nawet Dave Gibbons, „skryba” tekstów w komiksie Watchmen i nieoficjalny inspirator powstania kroju, wyparł się tej czcionki.

A co sam Comic Sans miałby do powiedzenia, gdyby dopuszczono ją do głosu? Przeczytajcie list otwarty w obronie dzieła Vincenta Connare’a:

„Słuchaj no! Wiem, że obsmarowujesz mnie przy innych za moimi plecami. Uważasz, że jestem głupia. Że jestem infantylna. Że jestem zdeformowaną, żałosną wymówką czcionki. Ale wiesz co? Przemyśl to jeszcze raz, chłopku roztropku, bo jestem Comic Sans — n­ajlepsza rzecz, jaka przytrafiła się typografii od czasów Jana-chrzana-Gutenberga.

Nie podoba ci się, że kolega z pracy napisał mną, byś nie kradł mu jogurtu z lodówki? Masz problem z faktem, że wypełniam bloga twojej szwagierki? Fikasz do mnie, bo jakaś wietnamska budka znowu reklamuje się Sansem? Jeszcze pewnie jestem brukową tandetą? Zgadnij, k****, co, Picasso? Nie każdy posiada 73 odmiany parszywej Helvetiki zainstalowanej na 17-calowym Macbooku Pro! Wybacz, że cały świat nie może być poskładany tymi sztywniackimi „Szwajcarami”. Szczerze ubolewam, że niektórzy ludzie wolą się po prostu dobrze bawić. Przepraszam za przerwanie popołudniowej drzemki faszystom z obozu minimalizmu Bauhaus. Ale może powinieneś czasem ściągnąć swój artystyczny szalik, przestać polerować motyw graficzny na blogu i uśmiechnąć się, do jasnej ciasnej!

Ludzie mnie kochają. A wiesz, dlaczego? Bo jestem zabawna. Bo jest we mnie duch imprezy. Wnoszę frywolność gdziekolwiek się pojawię. Potrzebujesz rozluźnić zatwardziałą treść regulaminu korzystania z toalety publicznej? CHLAST! Gotowa do akcji. Wskazać gościom, gdzie będzie balanga? BUM! Znowu wygrywam. Chciałbyś podkreślić swoją luzackość na stronie internetowej firmy? MYK! Pięknia, niczym krokusy na wiosnę.

Gdziekolwiek i kiedykolwiek ludzie chcą wyluzować, bawić się i imprezować, tam będę (w przeciwieństwie do twoich żałosnych czcionek). Może Gotham wygłasza mowę na konferencji, ale to ja posuwam jego sekretarkę w krzakach. Kiedy Avenir ćwiczy na klarnecie, katuję „Reign In Blood” na dwugryfowym Stratocasterze. Podczas gdy Univers ponownie wypełnia sobie recepty na alergię, ja śmigam wybajerzoną Hondą Civic w wyścigu z tokijskimi gangsterami, którzy mnie zabiją, jeśli nie przekroczę mety jako pierwsza. Jestem bezszeryfowym Supermanem, a jedynym moim kryptonitem jest twoje marudzenie.

Właściwie to nie ma znaczenia, co myślisz. Wiesz dlaczego, kmiocie? Bo jestem sławna. Od czasów Microsoftu posiada mnie każdy większy system operacyjny. Widzisz mnie na znakach, w przeglądarce, na czatach. Nie jestem „tylko” czcionką. Jestem siłą samej natury i nie spocznę, póki każdy nadęty typograf twojego pokroju nie będzie zalany moją komiksową falą niepokorności.

Wystarczy tego pieprzenia.  Idę się uchlać z Papyrusem.”

Powstał nawet film krótkometrażowy zainspirowany listem Mike’a Lachera:

A jakie jest Wasze zdanie na temat Comic Sans? Hit czy kit? Piszcie w komentarzach.

Autor oryginału: Mike Lacher

Tłumaczenie: Dawid Dutkiewicz

5 Comments to “Comic Sans: czcionka zwana zażenowaniem”

 • Ty wiesz, że Wiewiór nie wybaczy Ci tego tytułu ;P

 • :* czas leczy rany :)

 • A dlaczego jako Koło naukowe zajmujące się taką materią, nazywacie FONT lub KRÓJ PISMA, czcionką? Czcionką to się posługuje zecer w drukarni, a nie typograf.

 • @Bykowski: skoro juz o tym mowa, to powinienes wiedziec, ze font to cyfrowy opis kroju. fontem posługuje się program dtp, a nie typograf czy subedytor :P

 • Drodzy typografowie. Trochę wstyd. Sprecyzujcie, że chodzi wam o krój pisma, ponieważ zarówno font jak i czcionka są jedynie jego nośnikami, służącymi do odwzorowania w odpowiadających im środowiskach. Czcionka jest kawałkiem metalu, w którym został utrwalony jeden ze znaków kroju. Font natomiast jest plikiem cyfrowym zawierającym wszystkie znaki kroju / jego odmiany.

Skomentuj

 • Spotkania

  Semestr zimowy 2015/2016

  Poniedziałki, 17.30–19.00
  (tydzień B)
  sala -01 (poziom -1), Wydział Filologiczny UŁ
  ul. Pomorska 171/173

  Najbliższe spotkanie wyjątkowo:
  w terenie – "Pozytyvka" o 18:30 w czwartek 17 grudnia

  Dowiedz się więcej o spotkaniach!

 • Typografia

  Czcionki oraz ich układ sprawia, że czytanie książek dostarcza nam samej przyjemności. Dobra typografia pozwala na takie rozłożenie tekstu, że wzrok sam się przesuwa po linijkach.

  Typografia to sztuka użytecznej grafiki, która jest ściśle związana z edytorstwem. O ile edytor odpowiada za układ treści, o tyle typografia sprawia, że treść nabiera wyglądu.

 • Polub nas!