Żyjący pokój, urok starych plakatów i typosutra | Typografia, edytorstwo i design - Koło Naukowe Edytorów UŁ

Czwarta edycja łódzkiego festiwalu designu rozpoczęła się na dobre. Jak już wspominaliśmy, Koło Naukowe Edytorów UŁ postanowiło nie przepuścić takiej okazji i wykorzystać wszystkie swoje możliwości czasowe na zwiedzenie jak największej ilości wystaw, których otwarcie odbyło się w miniony czwartek.

Czteroosobową reprezentacją wybraliśmy się najpierw do Łódź Art Center, gdzie wszystko się zaczęło. Po wizycie w punkcie informacyjnym, odebraniu programów i wejściówek, skierowaliśmy nasze kroki do Muzeum Książki Artystycznej znajdującego się w tzw. Strefie Tymienieckiego. Pierwszą atrakcją, jaką tam napotkaliśmy, był… kot. Spodziewaliśmy się kotojelenia, ale, jak widać poniżej, i zwykły „mruczek” wystarczył, by ta część reprezentacji, która nie jest uczulona na kocią sierść, dobrze się bawiła.

Podczas podziwiania wystawy towarzyszącej wydaniu polskiego tłumaczenia książki Jana Tschicholda „Nowa typografia” z 1928 roku zaczepiał nasz również inny domowy zwierzak — pies.

Pozostając w Strefie Tymienieckiego, przenieśliśmy się do Willi Grohmana. Tam czekał na nas szereg atrakcji, z którego na pierwszy plan wysunęła się — zaznaczona w programie jako „specjalna” — wystawa Living Room. W zderzeniu z tym, co zobaczyliśmy, urzekła nas gra słów tej nazwy. Bohaterami wystawy były krzesła, które dosłownie czuły się jak u siebie w domu, ożywione dźwiękami płynącymi z zamontowanych przy nich głośniczkami niewielkich rozmiarów. I tak widzieliśmy między innymi krzesło medytujące oraz krzesło załamane — uderzające głową w ścianę, krzesło-dziecko, które bawiło się w „samolocik” dookoła wieszaka na ubrania, krzesło skaczące oraz dwa stołki barowe prowadzące rozmowę o życiu prywatnym. Wśród czynności domowych naszych „bohaterów” znalazła się także prokreacja, której oczywiście nie mogło zabraknąć, jeśli mowa o życiu („livingu” ;]).

W Willi Grohmana mieliśmy także okazję cofnąć się w lata 1918-1989 i obejrzeć plakaty reklamowe, jakie wtedy powstawały w polskich drukarniach i zakładach graficznych. Ich różnorodna tematyka (od reklam produktów spożywczych, przez samochody, aż po linie lotnicze) oraz swego rodzaju urok, pozwoliło nam uzyskać stare-nowe spojrzenie na reklamę.

Dużo czasu spędziliśmy również w niewielkim, choć wysokim pomieszczeniu, w którym swoje prace wystawiał Adam Kamiński zajmujący się m.in. liternictwem. Umieszczone tam plansze pod wspólną nazwą Intuicja w projektowaniu znaku literniczego wzbudziły żywą dyskusję, w którą zaangażowali się także inni odwiedzający.

Oczywiście nie były to wszystkie atrakcje budynku przy ul. Tylnej. Obejrzeliśmy także najlepsze projekty dyplomowe 2008/2009 (podchodząc do nich nieco krytycznie) oraz pomysłową instalację artystyczną o nazwie Fluoodpady. „Świecące kuleczki” zrobiły wrażenie na damskiej części naszej skromnej reprezentacji ;].

Na koniec, trochę już zmęczeni intelektualnie i fizycznie, udaliśmy się na wystawy towarzyszące otwarciu festiwalu w Łódź Art Center. Nie sposób wymienić wszystkich instalacji, jakie tam obejrzeliśmy. Dość powiedzieć, że w sumie pomieszczeń z prezentacjami/eksponatami/projektami było cztery, z których każde kryło w sobie mnóstwo zakamarków tworzących istny labirynt korytarzy i przejść. W jednej z przestrzeni festiwalowych zaprezentowano prace studentów różnych szkół graficznych. Wśród nich odnaleźliśmy Typosutrę, czyli Kamasutrę w typograficznym wydaniu.

Zmęczeni, ale zadowoleni opuściliśmy w końcu Strefę Tymienieckiego, planując już festiwalowy grafik na kolejne dni. Następne relacje, informacje, opinie — już niebawem. Zaglądajcie do nas!

Więcej o programie i wystawach Łódź Design Festival można przeczytać na oficjalnej stronie imprezy: Klik!

Tekst: Justyna Niedbała
Zdjęcia: Anna Kusak, Justyna Niedbała

2 Comments to “Żyjący pokój, urok starych plakatów i typosutra”

• dziękuję za pokazanie mojej typosutry : ) to bardzo miłe.

• Interesująca wystawa graficzna, wiele fajnych pomysłów.Świetna Typosutra!