Warsztaty redaktorskie Choice, czyli Saturday Night’s Fever | Typografia, edytorstwo i design - Koło Naukowe Edytorów UŁ

Pewnego marcowego wtorku do naszej kanciapki zawitał Piotr Mijas ze Studenckiego Koła Naukowego IM-Tech z Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego. Celem jego wizyty było omówienie studenckiego czasopisma „Choice”, wydawanego z inicjatywy koła. Ponieważ do redakcji dotarło kilka nieprzychylnych uwag na temat składu, poproszono nas o wystąpienie na organizowanym przez IM-Tech warsztatach redaktorskich w Tomaszowie Mazowieckim. Jako towarzyskie zwierzaki chętne do poznania innych kół, nie mogliśmy odmówić.

12 marca KNE reprezentowane przez jedną osobę (niestety praca, studia i konferencja pochłaniają czas innych edytorów) stawiło się na dworcu Łodzi Fabrycznej, aby dokonać integracji z kołami Im-Tech, Advisor i Equilibrium. Z minuty na minutę pojawiało się coraz więcej roześmianych, pełnych energii studentów. Zapakowaliśmy się do rozklekotanego bydłowozu, jaki podstawiło PKP i ruszyliśmy na warsztaty!

Po półtorej godziny przybyliśmy na miejsce — ośrodek „Przystań” położony nad brzegiem Pilicy (ta rzeka odegra jeszcze ważną rolę w tej opowieści), gdzie miały odbyć się warsztaty. Nie będę ukrywał, że byłem pod dużym wrażeniem organizacji całego wyjazdu — po przybyciu czekała na nas pizza, przygotowane pokoje i zapasy na grilla. W międzyczasie dołączyła do nas Beata z KNE, która do Tomaszowa przyjechała wcześniej.

Po krótkim, acz treściwym obiedzie przeszliśmy do konferencji. Na pierwszy ogień poszliśmy oczywiście my! Obraliśmy taktykę opisania podstaw składu czasopisma na podstawie błędów popełnionych w „Choice”. Hasłem wystąpienia było „Rób to konsekwentnie” — od rozkładu treści na stronach, poprzez graficzne elementy layoutu, na zasadach ortograficznych kończąc. Mówiliśmy dużo, mówiliśmy szczegółowo i, jak nam potem powiedziano, mówiliśmy zajmująco. Razem z Beatą prześcigaliśmy się w opowiadaniu o czcionkach, zasadach przenoszenia wyrazów, wiszących spójnikach, ściekach i leżących w nich bękartach. Staraliśmy się przekazać wszystko to, co ustaliliśmy na spotkaniu naszego koła i dopięliśmy celu. Plan został wykonany w 120%, przekroczyliśmy normę robotniczą i czasową (tę ostatnią szczególnie, podobno zajęliśmy godzinę na mównicy).

Kolejna prezentacja autorstwa Milana Popowića dotyczyła redakcji i poszczególnych elementów związanych z procesem publikowania czasopisma. Podstawą sukcesu w organizacji jest prawidłowy skład redaktorski: na szczycie redaktor naczelny, odpowiedzialny za całość, następnie redaktorzy działów odpowiadający przed naczelnym i posiadający wiedzę z prowadzonej rubryki. Z czasopismem współpracują recenzenci, którzy oceniają, czy dany artykuł nadaje się do publikacji (częstokrotnie tę funkcję pełni redaktor działu). Po zaakceptowaniu artykułu do akcji wkraczają redaktorzy merytoryczni, którzy czuwają nad zgodnością treści z faktami i wychwytują wszelkie pomyłki autorskie. Tekst zostaje przejrzany przez redaktorów technicznych, zwanych też korektorami, aby gotowy tekst nie posiadał błędów stylistycznych czy literówek. W tak ustalonym ciągu gotowy artykuł zostaje przedstawiony do publikacji. Po zebraniu odpowiedniej ilości materiału następuje skład czasopisma i jego druk. Milan opisywał źródła dofinansowania dostępne dla studentów, takie jak wkład dziekana, rektora czy partnerów zewnętrznych. Istotą sprawnego działania redakcji jest podział obowiązków i wypełnianie ich.

Po prezentacji Milana nastąpiła cisza, gdyż okazało się, że to już wszystkie wystąpienia. Na hasło „A teraz przechodzimy do części integracyjnej!” znikąd pojawił się grill z soczystymi kiełbaskami, sala przeistoczyła się w parkiet do tańca, a z głośników popłynęły przeboje. Zaiste, gdy wcześniej w mailu otrzymałem wiadomość, że będą „kobiety, wino i śpiew” nie spodziewałem się, że wszystko się ziści. Towarzystwo było fantastyczne, zostałem uraczony winem, a razem z Advisorem śpiewaliśmy, że dziś nad Pilicą, a już jutro Jangcy jest nasza. Dawno nie miałem okazji spotkać ludzi, którzy nie tylko są fantastycznie zorganizowani (istnieją nieprzerwanie od 2006 roku!), lecz również potrafią fantastycznie się bawić!

Dziękujemy serdecznie za zaproszenie i z pewnością się zrewanżujemy. A tymczasem zapraszamy na strony naszych nowych przyjaciół. Nie zapomnijcie też odwiedzić ich strony na Facebooku. I pamiętajcie, że zawsze możecie pisać własne artykuły do „Choice”!

Tekst: Dawid Dutkiewicz
Linki:

SKN IM-Tech | Choice | SKN Advisor | SKN Equilibrium

Nie zapomnijcie odwiedzić naszej Galerii, gdzie oczywiście umieściliśmy kilka zdjęć z tego wydarzenia!

One Comment to “Warsztaty redaktorskie Choice, czyli Saturday Night’s Fever”

• z taką reprezentacją nie mogło być inaczej:) niech zgadnę, kto się rozgadał.. Dawid?:)