Typospacer z okazji Dnia Tkacza w Zgierzu | Typografia, edytorstwo i design - Koło Naukowe Edytorów UŁ

Ostatnia tegoroczna edycja Typospacerów (przeczekujemy zimę i wiosną zapraszamy na nowe edycje naszej akcji) odbyła się 6 października. Przy współpracy Fundacji „Twórczy, Aktywni” mieliśmy okazję krzewić wiedzę o typografii wśród zgierzan. Ci przybyli licznie, choć — ku naszej uciesze — równie duża była grupa łodzian, którzy nie zważając na nic wsiedli w tramwaj i poświęcili prawie godzinę na dojazd.

Mimo obaw związanych z pogodą o godzinie 11.15 z Placu Kilińskiego wystartowała trzecia edycja Typospaceru. Goście dopisali. Sześć grup wyruszyło w zgierskie zakamarki, by zmierzyć się z zadaniami oraz zdobywać wiedzę. Trasa po raz pierwszy była naprawdę długa. Swobodne jej przejście zajmowało równo godzinę. A co dopiero w połączeniu z wyzwaniami, którym czoła musieli stawić dzielni typospacerowicze! Pierwszą ze stacji był Miejski Ośrodek Kultury, gdzie przy ciasteczku i herbacie Pani Irena prezentowała stare, drewniane krosna, opowiadała o rodzajach splotów oraz prezentowała historyczne anegdotki dotyczące tkackiego Zgierza. Jak już usidliła jakąś grupę, ciężko było się jej wyrwać ;). Uczestnicy musieli na własnej skórze przekonać się, że tkanie na krośnie do łatwych zadań nie należy. Mimo to chętnie zasiadali przy maszynach.

Po wykonaniu zadania i otrzymaniu od Aldony Strażniczki Krosna rymowanej wskazówki — uczestnicy musieli odszukać budynek starej straży pożarnej, gdzie z kolejną wskazówką czekała Dominika. Następnym miejscem, którego tajemnice trzeba było odkryć było Miasto Tkaczy — odnowiony zespół XIX-wiecznych drewnianych domów tkackich mieszczących się w samym centrum Zgierza.

Po obejrzeniu krótkiej projekcji, wystawy koronek, muzeum zabawek oraz wizycie w Domu Drewna, dzielni uczestnicy odpowiadali na pytania zadawane przez Jowitę i kierowali się do miejsca, w którym czekała na nich Justyna z czwartą w kolejności wskazówką. Spod domu „pod lwami” drużyny ruszały w bardziej zielone miejsce — do parku i łaźni. Tam czekały na nie Beata, Ania oraz Magda. Nie da się ukryć, że były to miejsca, gdzie wiedza naszych gości została wystawiona na ciężką próbę. Oprócz układania jak największej ilości wyrazów ze słowa „włókiennictwo” oraz pytań z historii powszechnej – największą zmorą okazała się typograficzna krzyżówka, w której nikomu nie udało się odgadnąć wszystkich haseł.

W momencie, w którym zegar na Starym Rynku wybił godzinę czternastą i tym samym ogłosił koniec Typospaceru – na mecie odmeldowała się tylko jedna drużyna. Pozostałe schodziły się jeszcze przez pół godziny. Oczekiwanie na ostatnich maruderów (w tym organizatorów, którym trochę czasu zajął powrót z punktów kontrolnych) umiliła herbata/kawa z dodatkiem ciasteczek, którą w siedzibie Fundacji „Twórczy, Aktywni” zaserwowano wszystkim chętnym.

Nadszedł czas na podliczenie punktów i rozdanie nagród zasponsorowanych przez Fundację. Każdej z sześciu drużyn poszło świetnie. Różnice między miejscami 2–6 były naprawdę niewielkie. Zwycięska drużyna, złożona z czterech roześmianych babeczek, nie dała forów nikomu, zdobywając oszałamiającą liczbę osiemdziesięciu punktów. U nas jednak chodzi przede wszystkim o miłe wspomnienia, dlatego nikt nie opuścił budynku Fundacji bez małego drobiazgu „na pamiątkę”.

Galeria z Typospaceru IV w Zgierzu

Tekst: K. Turkowska
Foto: Ł. Modrzejewski 

Skomentuj

 • Spotkania

  Semestr zimowy 2015/2016

  Poniedziałki, 17.30–19.00
  (tydzień B)
  sala -01 (poziom -1), Wydział Filologiczny UŁ
  ul. Pomorska 171/173

  Najbliższe spotkanie wyjątkowo:
  w terenie – "Pozytyvka" o 18:30 w czwartek 17 grudnia

  Dowiedz się więcej o spotkaniach!

 • Typografia

  Czcionki oraz ich układ sprawia, że czytanie książek dostarcza nam samej przyjemności. Dobra typografia pozwala na takie rozłożenie tekstu, że wzrok sam się przesuwa po linijkach.

  Typografia to sztuka użytecznej grafiki, która jest ściśle związana z edytorstwem. O ile edytor odpowiada za układ treści, o tyle typografia sprawia, że treść nabiera wyglądu.

 • Polub nas!