KNE laureatem konkursu StRuNy! | Typografia, edytorstwo i design - Koło Naukowe Edytorów UŁ

O udziale KNE w konkursie Studenckiego Ruchu Naukowego (StRuNa) nieśmiało informowaliśmy na naszym oficjalnym profilu na Facebooku niecały tydzień temu. Dziś możemy już trąbić o tym na cały świat, ponieważ I edycja tej imprezy była dla nas wyjątkowo pomyślna.

Zdobyliśmy I miejsce w kategorii Konferencja Roku za naszą kwietniową konferencję edytorsko-literaturoznawczą Tekst-Tworzywo-Twórca!

Gala wręczenia nagród odbyła się w sobotę 5 listopada w warszawskim Centrum Promocji Kultury na Pradze. Nasza reprezentacja (w osobach przewodniczącej oraz opiekuna koła) pojawiła się na miejscu przed czasem. Uroczystość rozpoczęła się o godz. 20.30, zaraz po przybyciu gości specjalnych (a wśród nich jeszcze urzędującej Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, prof. Barbary Kudryckiej).

Podczas całej imprezy, której organizatorem był Fundusz Pomocy Studentom przy współpracy Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej, wręczono nie tylko statuetki StRuNy. Przybyli goście poznali również laureatów siedmiu nagród programu ProStudent. Wśród nich znalazła się między innymi Politechnika Łódzka, która uzyskała miano PROstudenckiej uczelni roku 2011.

Galę uświetniły występy artystyczne znanego z programu Mam Talent zespołu wokalnego Savedra oraz grupy Impy proponującej nieprzewidywalną formę scenicznego performance’u, jaką jest kabaretowa improwizacja. Obie formacje podbiły serca publiczności, chociaż każda na swój sposób. O ile Savedra dostarczyła przede wszystkim wrażeń słuchowych, o tyle proponowane przez Impy formy interakcji rozbawiły publiczność do łez. Zdecydowanie największym hitem była improwizacja polegająca na tym, że dwójka ochotników z widowni miała do dyspozycji dwóch kabareciarzy, pełniących rolę marionetek w wymyślonej przez publiczność sytuacji. Artyści mogli jedynie mówić z własnej woli, a wszelkie gesty i ruchy wykonywali ich ciałami wspomniani ochotnicy, którzy zmusili swych „podwładnych” m.in. do trzymania się za głowy. Było to o tyle dziwne i zabawne, że sytuacja dotyczyła wizyty studenta w sklepie monopolowym i aktorzy musieli w takiej „aranżacji” rozmawiać ze sobą o trunkach. Dość powiedzieć, że wyglądali raczej jak dwaj menele kłócący się o ostatni kieliszek wódki.

Po tym występie przyszedł czas na wręczenie statuetek StRuNy. Konferansjerzy ogłaszali wyróżnionych i zwycięzców w kolejnych kategoriach, przedstawiciele poszczególnych organizacji studenckich wygłaszali podziękowania do mikrofonu, a my cierpliwie czekaliśmy. W końcu nadszedł czas naszej kategorii. To w niej było najwięcej nominowanych – aż siedmiu. Tematyczna różnorodność zgłoszonych konferencji była ogromna: od teologii przez energię odnawialną i konstrukcje żelbetowe aż po nasze edytorstwo i literaturoznawstwo. Kolejno padały nazwy konferencji wszystkich naszych konkurentów, którzy otrzymali wyróżnienia. Dopiero na sam koniec z głośników rozbrzmiała nazwa KNE UŁ – zwycięzcy w kategorii Konferencja Roku. Później były już uściski dłoni minister Kudryckiej oraz przedstawiciela PSRP, chwila dla tv i fotoreporterów, a także kilka słów podziękowania.

Na koniec wręczono jeszcze nagrody laureatom II Akademickich Mistrzostw Polski Autorów Tekstów, a całą galę zamknął występ zespołu Savedra.

KNE UŁ w tym miejscu pragnie jeszcze raz serdecznie podziękować wszystkim osobom, które przyczyniły się do sukcesu nagrodzonej statuetką StRuNy konferencji Tekst-Tworzywo-Twórca, a więc współorganizatorom z dwóch zaprzyjaźnionych kół naukowych działających na Wydziale Filologicznym UŁ, Prezydent Miasta Łodzi Hannie Zdanowskiej, Grafixpolowi i Red Melon Studio, firmie TH Media, kierownikowi i pracownikom Katedry Edytorstwa UŁ, wszystkim patronom medialnym, referentom, ekipie filmowej i wszystkim, którzy w dniach 11-13 kwietnia odwiedzili drugie piętro Łódzkiego Domu Kultury. To dzięki Wam wszystkim, przy ciężkiej pracy członków KNE, udało się zdobyć nagrodę dla Konferencji Roku 2011!

2 Comments to “KNE laureatem konkursu StRuNy!”

 • Zasłużone – wypracowane i zaszczycające Wyróżnienie! I bardzo ważne dla przyszłości Młodych Edytorów .
  Słowa wysokiego uznania także dla Opiekunki Koła Naukowego .

 • […] Z wielką dumą i radością informuję, że w czwartek 25 października przewodnicząca KNE UŁ Justyna Niedbała otrzymała dyplom od Dziekana Wydziału Filologicznego UŁ prof. Piotra Stalmaszczyka w uznaniu zasług i w nagrodę za sprawne zarządzanie Kołem, które zostało zwieńczone zdobyciem przez KNE pierwszego miejsca w kategorii Konferencja Roku 2011 konkursu Studenckiego Ruchu Naukowego (więcej o tym odznaczeniu: KLIK!) […]

Skomentuj

 • Spotkania

  Semestr zimowy 2015/2016

  Poniedziałki, 17.30–19.00
  (tydzień B)
  sala -01 (poziom -1), Wydział Filologiczny UŁ
  ul. Pomorska 171/173

  Najbliższe spotkanie wyjątkowo:
  w terenie – "Pozytyvka" o 18:30 w czwartek 17 grudnia

  Dowiedz się więcej o spotkaniach!

 • Polub nas!