Freelance czy praca w firmie? | Typografia, edytorstwo i design - Koło Naukowe Edytorów UŁ

Tak zwana freelancerka (ang. freelancer – wolny strzelec) to praca na zlecenie, niejako „z doskoku”. Najwięcej frelancerów znaleźć można w takich profesjach jak dziennikarstwo, fotografia, tłumaczenie czy grafika. Swoich klientów znajdują oni przede wszystkim za pośrednictwem internetowych portali pracy (jak np. Goldenline) czy poprzez prezentację swoich portfolio w sieci.

Każdy kto miał do czynienia z tym „stylem” pracy wie, że jest to ciężki kawałek chleba i niejednokrotnie wymaga posiadania określonych predyspozycji. Na freelance częściej i chętniej decydują się ludzie lubiący ryzyko, którzy niejednokrotnie uważają, żeby bycie częścią np. korporacji jest dla jednostki ograniczeniem, a nawet formą opresji. Wszystko ma jednak swoje plusy i minusy.

Decyzja dotycząca wyboru pracy to zwykle kwestia stawianych przed sobą celów. Na pewno tuż po ukończeniu studiów lepiej jest pracować w firmie. Daje to możliwość nauczenia się pewnych strategii, wypracowania własnych, odbycia szkoleń czy kursów. Przydatne są także umiejętności związane z pracą w zespole, a także zdobywanie doświadczenia pod okiem starszych stażem specjalistów w danej dziedzinie. Nie ukrywajmy, że dość istotny jest też czynnik finansowy. Rozpoczynanie jako freelancer nie zapewni nikomu stałego dopływu gotówki. Trafią się pewnie miesiące obfitujące w zlecenia, ale niestety więcej będzie takich, kiedy pieniądze przestaną płynąć. Stała pensja wypłacana przez pracodawcę w firmie, nawet nie będąca spełnieniem marzeń, jest lepsza niż żadna. I pewna.

Znajdą się jednak tacy, którzy własną niezależność cenią sobie zbyt wysoko, by pozwalać się „temperować” w firmie. Ci zdecydują się na pracę na własny rachunek. Wiele zależy od motywacji, ambicji, pewności siebie i właśnie chęci podjęcia ryzyka związanego z freelancerką.

Wypunktujmy zatem podstawowe zalety i wady obu typów pracy.

PRACA W FIRMIE

Za:
— stała pensja, możliwość otrzymania podwyżki, a także bonusów czy premii
— zorganizowanie drogi awansu zawodowego, co ułatwia ustalenie własnych celów zawodowych
— praca w zespole zapewnia kontakty społeczne w biurze i poza nim
— możliwość zdobywania nowych umiejętności, także takich z zakresu zarządzania
— szanse na naukę pod okiem doświadczonych specjalistów

Przeciw:
— praca wyłącznie przy części projektu może być frustrująca
— powtarzanie określonych schematów może prowadzić do niemocy twórczej
— dojazd do i z pracy pochłania czas i pieniądze
— brak gwarancji, że trafi się na zgrany zespół ludzi
— konieczność pracy z grafikiem i nieprzekraczalnymi terminami

FREELANCE

Za:
— niezależność i wolność sprzyjająca rozwojowi kreatywności
— w przypadku pracy w domu, nie traci się czasu i pieniędzy na dojazdy
— elastyczność trybu pracy sprzyja tym, którzy mają rodziny
— praca nad projektem od początku do końca, a nie tylko nad jego częścią
— zdobywanie doświadczenia w zakresie autorpromocji, zarządzania własną pracą, bezpośrednich kontaktów z klientami

Przeciw:
— brak przywilejów pracownika firmowego (ubezpieczenie, składki, urlopy, pensja)
— okresy zleceniowej „posuchy” – bolesne, zwłaszcza jeśli ma się rachunki do zapłacenia
— trzeba być zdyscyplinowanym, by znaleźć i zorganizować sobie pracę, ustalić warunki zapłaty, a następnie się z niej rozliczyć
— nie jest to praca od godziny do godziny, nie ma gwarancji, że piątkowe wieczory czy weekendy będą wolne
— nie wszyscy są stworzeni do pracy w domu, a wynajmowanie biura pomniejsza przychód

Jeśli macie jakieś własne doświadczenia w zakresie pracy w firmie czy jako freelancer, podzielcie się nimi w komentarzach. Który tryb uważacie za lepszy i dlaczego? W którym wolelibyście spróbować swoich sił? Czekamy na Wasze opinie.

Przedruk z: Inspirationfeed.com (ze zmianami)

Zdjęcia: Google Grafika

One Comment to “Freelance czy praca w firmie?”

• Hey there! Someone in my Facebook group shared this site with us so I came to look it over. I’m definitely enjoying the information. I’m book-marking and will be tweeting this to my followers! Superb blog and superb design.