Typografia z przesłaniem | Typografia, edytorstwo i design - Koło Naukowe Edytorów UŁ

I oto rozpoczęliśmy 2011 rok pełni oczekiwań, nadziei, planów. Mamy przed sobą dwanaście miesięcy, w ciągu których wydarzyć się może wszystko. To, czym je zapełnimy, zależy tylko od nas.

W planach KNE na 2011 rok (a przynajmniej jego pierwszą połowę) jest przede wszystkim organizacja ogólnopolskiej konferencji naukowej, która już teraz rośnie w oczach. Wszyscy jesteśmy całkowicie pochłonięci przygotowaniami do niej. Szczegółowe informacje postaramy się przedstawić za około miesiąc, tymczasem zachęcamy do zapoznania się z portalami informacyjnymi, które objęły nad nami patronat medialny. Ich logotypy oraz odnośniki do stron głównych znajdziecie w dziale Tekst-Tworzywo-Twórca.

Jeszcze w styczniu wybierzemy się na wycieczkę do drukarni Piktor, której pracownicy przedstawią nam cały proces drukarski. Fotorelację oraz opis naszej wyprawy będzie można oczywiście znaleźć na naszej stronie.

Starym zwyczajem, na naszych spotkaniach będziemy dyskutować o najnowszych trendach w designie wszelakim oraz o gadżetach związanych z edytorstwem i typografią w mniejszym lub większym stopniu.

Tymczasem, żeby dobrze i efektownie rozpocząć rok na naszej stronie internetowej, postanowiłam zaprezentować kilka świetnych moim zdaniem przykładów na typografię, która nie jest tylko czystą formą, ale ma również coś do przekazania. Pod każdym projektem kryje się odnośnik do stron autorów itp., abyście mieli możliwość zapoznania się z ich innymi pracami. Wśród poniższego zbioru znajduje się również dość… obrazowa reklama firmy Durex. Polecam zajrzenie na stronę, do której odsyła zaprezentowana grafika, ponieważ znajdują się na niej jeszcze dwie inne propozycje zachowane w tym samym stylu =]. Większość linków odsyła także do większych wersji prezentowanych projektów (lub ich całej postaci).

No to jedziemy!

01

02

03

04

05

06

07

08

09

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

22

Tekst i wybór grafik: Justyna Niedbała

Skomentuj

 • Spotkania

  Semestr zimowy 2015/2016

  Poniedziałki, 17.30–19.00
  (tydzień B)
  sala -01 (poziom -1), Wydział Filologiczny UŁ
  ul. Pomorska 171/173

  Najbliższe spotkanie wyjątkowo:
  w terenie – "Pozytyvka" o 18:30 w czwartek 17 grudnia

  Dowiedz się więcej o spotkaniach!

 • Typografia

  Czcionki oraz ich układ sprawia, że czytanie książek dostarcza nam samej przyjemności. Dobra typografia pozwala na takie rozłożenie tekstu, że wzrok sam się przesuwa po linijkach.

  Typografia to sztuka użytecznej grafiki, która jest ściśle związana z edytorstwem. O ile edytor odpowiada za układ treści, o tyle typografia sprawia, że treść nabiera wyglądu.

 • Polub nas!