To już trzeci odcinek naszej nowej serii artykułów prezentujących najbardziej niezwykłe księgarnie na świecie. W poprzednich zestawieniach (cz. I, cz. II) przedstawiłam świątynie książek m.in. z Grecji, Finlandii, Francji czy Brazylii. Dzisiaj wrócimy do dwóch ostatnich z wymienionych krajów, a także zajrzymy do miasta kanałów ;).
Le Bal des Ardents w Lyonie (Francja)
Księgarnia w Lyonie znana jest przede wszystkim ze swego artystycznego wejścia, które stanowi ułożony w kolebkowe sklepienie stos książek.
Jeśli chodzi o zawartość, księgarnia specjalizuje się przede wszystkim w książkach alternatywnych, artystycznych i erotycznych. Wnętrze jest ciepłe i pełne starych publikacji. Pod względem estetycznym ogląda się je tak samo dobrze z zewnątrz, jak i od wewnątrz.
Le Bal des Ardents jest przykładem na wykorzystanie artystycznych walorów książki, która może być użyta także jako element dekoracji, a nie „tylko” jako lektura.
Wirtualna wycieczka: KLIK!
Libreria Aqua Alta w Wenecji (Włochy)
Dumnie określana (przez właściciela) najpiękniejszą księgarnią świata, Aqua Alta w Wenecji istotnie jest miejscem wyjątkowym. Ustawione przed wejściem stoły i stojaki z książkami zapraszają gościa do środka. Tam zaś „wpada się” na ogromną, ustawioną na samym środku pomieszczenia, gondolę wypełnioną publikacjami różnego sortu. Ekscentryczne i bardzo weneckie.
Aqua Alta może pochwalić się dużym wyborem książek w różnych językach rozmieszczonych w kilku ciasnych (ze względu na liczbę półek) pomieszczeniach. Jednak to, co najbardziej urzeka w tym miejscu znajduje się na tyłach księgarni. Kiedy już tam dotrzemy, możemy ujrzeć wyjście, które prowadzi… do kanału! Tak, to nie pomyłka: tylne drzwi wychodzą bezpośrednio na jeden z licznych weneckich kanałów. Woda beztrosko rozbija się o ściany budynku, wdzierając się niejednokrotnie do środka księgarni.
Nic więc dziwnego, że większość książek w tym pomieszczeniu spoczywa bezpiecznie w beczkach czy wannach ;).
Livraria Da Vila w Sao Paulo (Brazylia)
Podobnie jak księgarnia w Lyonie i to miejsce wykorzystuje książkę jako dekorację, jednocześnie zwracając uwagę na jej funkcjonalność. Drzwi do powstałej w 1985 r. Da Vili to najnormalniejsze w świecie półki z książkami — tyle tylko, że obrotowe.
Gdziekolwiek się nie obejrzeć, tam znajdują się książki. Od podłogi aż po sufit porozmieszczane są rozmaite publikacje. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że miejsce to jest wręcz zbudowane z książek. Zresztą, zdjęcia świadczą same za siebie:
Księgarnia ma cztery piętra, na których oprócz książek znaleźć można także płyty CD oraz DVD. W Da Vili odbywają się liczne imprezy kulturalne, w tym: spotkania z autorami, debaty, wykłady, kursy, a także wieczory poświęcone opowiadaniu historii (jak również ich czytaniu). Piętro, na którym znajduje się literatura dla dzieci i młodzieży jest wyposażone w wygodne pufy, a całość wystroju oparto na jasnych, pastelowych i głównie ciepłych barwach.
Obecny wygląd księgarnia zawdzięcza dziennikarzowi i przedsiębiorcy Samuelowi Seibelowi, który został jej właścicielem w 2003 roku.
Bibliografia:
1. Libreria Acqua Alta: The Most Beautiful Bookshop in the World
2. Venice Shopiing Guide
3. Entre Livros: Livraria Da Vila
4. Strony poszczególnych księgarń
W następnym odcinku kolejne fascynujące świątynie książki, czekajcie cierpliwie!
Najciekawsze księgarnie świata (cz. II) | Typografia, edytorstwo i design - Koło Naukowe Edytorów UŁ says:
[…] Przeczytaj także trzecią część! […]