Najciekawsze księgarnie świata (cz. II) | Typografia, edytorstwo i design - Koło Naukowe Edytorów UŁ

W pierwszej części cyklu o najciekawszych księgarniach świata przedstawiłam świątynie książki mieszczące się w holenderskim Maastricht, Oia na wyspie Santorini (Grecja) oraz w Paryżu. W drugim odcinku zajrzymy do stolicy Finlandii, książkowej archikatedry w Portugalii, a także teatru w Argentynie.

Księgarnia Lello & Irmão w Porto (Portugalia)

Średniej wielkości miasto na północy Portugalii, a wśród jego zabudowań wyjątkowe miejsce: prawdziwa książkowa archikatedra. Już sama secesyjna fasada budynku „wciśniętego” między dwie zwyczajne kamienice robi wrażenie i przyciąga wzrok, ale poczekajcie aż zobaczycie na poniższym filmiku, co jest wewnątrz…

Księgarnia otworzyła swoje podwoje po raz pierwszy w 1869 roku. Nosiła wtedy nazwę Livraria Internacional de Ernesto Chardron. Po przedwczesnej śmierci założyciela (w wieku zaledwie 45 lat) nieruchomość przeszła w ręce firmy Lugan & Genelioux Sucessores. Pomysłodawcą i wykonawcą wystroju takiego, jaki widzimy obecnie, był inżynier architekt Xavier Estaves. Ponowne otwarcie, już pod nazwą Livraria Lello e Irmão, nastąpiło w 1906 roku.

Ze względu na swoje zewnętrzne i wewnętrzne piękno, a także szeroki wybór publikacji, księgarnia ta stała się jedną z największych (jeśli nie największą) atrakcji turystycznych w Porto. Jej neogotycka fasada, zapierające dech w piersiach witraże, a także baśniowe drewniane schody znajdujące się w sercu budynku to tylko niektóre z powodów, dla których The Guardian nazwał Lello trzecią najpiękniejszą księgarnią na świecie.

Księgarnia El Ateneo w Buenos Aires (Argentyna)

El Ateneo jest kolejnym przykładem na to, że księgarnia może mieścić się w każdym rodzaju budynku. Ta w Buenos Aires na swój dom wybrała… teatr.

Ateneo1

Pomimo zmian o charakterze funkcjonalnym, budynek ten wciąż stanowi niemalże taki sam teatr jak ten, który otwarto po raz pierwszy w maju 1919 roku (Teatro Gran Splendid). Wówczas mieścił on 1050 widzów na jednym spektaklu. Na początku lat 20. XX wieku teatr przekształcono w kino, w którym w 1929 r. wyświetlono pierwsze w Argentynie filmy z dźwiękiem.

El Ateneo przekształcił się w księgarnię na samym początku XXI wieku. Na parterze fotele kinowe zamieniono na półki mieszczące przede wszystkim światową beletrystykę, ale także książki kucharskie i przewodniki. Zdecydowana większość z nich to publikacje w języku hiszpańskim. Sekcja anglojęzyczna jest niestety bardzo uboga i zawiera przypadkowo wybrane, najpopularniejsze wydania, które można kupić na każdym lotnisku. Dla równowagi dorzucono kilka dzieł Shakespeare’a.

Ateneo2

W piwnicy znajduje się sklep muzyczny oraz dział dziecięcy z książkami i zabawkami dla najmłodszych. Drugie piętro jest domem wszelakich książek naukowych oraz podręczników, natomiast na trzecim jest dział audio i video. Na wszystkich czterech kondygnacjach znajdują się fotele, na których można się w spokoju rozsiąść i pogrążyć w lekturze. Tyły El Ateneo stanowi kawiarnia, której wystrój również kontynuuje teatralną tradycję tego miejsca.

Księgarnia Akateeminen Kirjakauppa w Helsinkach (Finlandia)

Zaprojektowana przez znanego fińskiego architekta, „ojca modernizmu”, Alvara Aalto helsińska Akateeminen Kirjakauppa (dosłownie: Księgarnia Akademicka) jest jedną z największych księgarń w Skandynawii, a także w całej Europie.

Helsinki1

Księgarnia ta mieści się w geometrycznym, przypominającym nieco biurowiec, budynku i stanowi taką samą gratkę dla bibliofilów, jak i dla fanów nowoczesnej architektury. Jasne, przestronne wnętrza mieszczą nadzwyczajnie szeroki wybór książek w wielu językach.

Helsinki2

Wycieczka do Księgarni Akademickiej w Helsinkach to wycieczka na co najmniej jeden dzień.

Bibliografia:

1. Wikipedia.org (hasła dotyczące poszczególnych księgarni)
2. Postcards from Lello e Irmao, the World’s Third Best Bookstore [dostęp: 28.03.2012]
3. El Ateneo in Buenos Aires – A bookstore to end all bookstores [dostęp: 28.03.2012]

Przeczytaj także trzecią część!

2 Comments to “Najciekawsze księgarnie świata (cz. II)”