Najciekawsze księgarnie świata (cz. I) | Typografia, edytorstwo i design - Koło Naukowe Edytorów UŁ

Na szczęście — mimo tego, że z roku na rok czytamy coraz mniej książek (o czym świadczą brutalne statystyki) — na świecie nie brakuje księgarni. Oczywiście najbardziej znane nam są tzw. sieciówki, czyli ogromne domy książkowe mające swoje filie w każdym większym mieście. Kojarzą nam się one głównie z określonym układem i „wystrojem” (o ile półki i stoliki zastawione książkami ułożonymi co prawda według schematu, ale jednak trochę na chybił-trafił można w ogóle nazwać wystrojem).

Są jednak na świecie księgarnie, które stanowią coś więcej niż „tylko” sklepy z książkami. Celem niniejszego cyklu artykułów będzie zaprezentowanie chociaż kilku z takich magicznych miejsc, w których dusze książek łączą się z historią i klimatem wnętrza i które przyciągają czytelników czymś więcej niż tylko rabatami i promocjami.

Księgarnia Selexyz w Maastricht (Holandia)

 

Selexyz1

Ta prowadzona przez dominikanów księgarnia mieści się w zabytkowym, XIII-wiecznym kościele na południu Holandii. Wnętrze zostało zaprojektowane przez architektów ze studia Merkx+Girod Architects. Księgarnia istnieje w kościele od 2006 roku. Projektantom zlecono takie zaplanowanie wnętrza, by powierzchnia sprzedażowa wynosiła 1200 m kw. Okazało się to nie lada wyzwaniem, ponieważ dostępne było jedynie 750 m kw. Pierwotnie chciano więc zbudować wewnątrz kościoła osobne piętro. Szybko jednak zarzucono ten pomysł, ponieważ całkowicie zepsułoby to walory architektoniczne. Rozwiązaniem stało się więc stworzenie monumentalnego regału z książkami, po którego trzech kondygnacjach mogą się poruszać klienci.

Selexyz2

Na poziomie 0 przewidziano miejsce na wystawki z książkami i czasopismami, stanowiska informacyjne i kasy. Na pierwszej kondygnacji potężnego regału znajdują się książki popularne, natomiast na wyższych — bliżej nieba — akademickie, ezoteryczne i religijne.

W księgarni znajduje się również kawiarnia, która mieści się w prezbiterium. Na samym środku stoi stół w kształcie krzyża, dookoła zaś nowoczesne sofy i fotele. Całość oświetlona została przy zastosowaniu nowoczesnego systemu oświetlania kościołów uwypuklającego charakterystyczne cechy architektury wnętrza.

Selexyz3

Za ten projekt Merkx+Girod Architects otrzymali w 2007 roku nagrodę Lensvelt de Architect Interior.

Księgarnia Shakespeare & Co. Antiquarian Books w Paryżu (Francja)

 

Shakespeare anc Co. Antiquarian Books

Określa się ją jako prawdopodobnie najczęściej fotografowaną księgarnię na świecie. Znajduje się ona w bardzo bliskim sąsiedztwie Notre Dame. Gdy Amerykanin George Whitman otwierał ją w 1951 r. nazywała się Le Mistral. W 1964 r. właściciel zdecydował się na zmianę nazwy na Shakespeare & Company na cześć księgarni funkcjonującej w tym miejscu w latach 1919-1941 i założonej przez Sylvię Beach.

Shakespeare1

Księgarnia szybko stała się literackim ośrodkiem paryskiej bohemy, odwiedzali ją tacy twórcy jak Allen Ginsberg, Gregory Corso, Henry Miller, Richard Wright czy William S. Burroughs. Bywalcy Shakespeare & Co. niejednokrotnie nocowali w księgarni, traktując ją niczym drugi dom. Pomiędzy półkami z książkami znajduje się aktualnie 13 łóżek, a sam Whitman utrzymywał, że spało na nich ponad 40 tys. osób. Jedyne czego od nich wymagał, to żeby zasłali łóżka po przespanej nocy, pomagali w sklepie i czytali co najmniej jedną książkę dziennie.

Shakespeare2

George Whitman zmarł w grudniu 2011 roku w wieku 98 lat. Teraz księgarnię prowadzi jego córka, Sylvia Beach Whitman.

Księgarnia Atlantis Books w Oia na wyspie Santorini (Grecja)

 

Malowniczo usytuowana na klifie wulkanicznej wyspy Santorini księgarnia Atlantis Books jest prowadzona przez międzynarodowy kolektyw artystów, pisarzy i aktywistów. Założyli ją w 2004 roku dwaj przyjaciele, Craig i Oliver, którzy dwa lata wcześniej spędzili wakacje w tym uroczym miejscu i postanowili wypełnić lukę w Oia — miasteczku nieposiadającym wówczas księgarni z prawdziwego zdarzenia. Wkrótce do Craiga i Olivera dołączyli kolejni bibliofile chętni rozbudowywać zasoby książkowe wspólnego interesu.

Księgarnia znajduje się w piwnicy jednego z charakterystycznych dla zabudowy greckich wysp białych domów. Półki wypełnione są powieściami, tomikami poezji, zbiorami opowiadań biografiami i książkami o tematyce filozoficznej.

Bookshop open

Bibliografia:
1. Strony internetowe poszczególnych księgarni
2. Merkx+Girod Architects: Bookstore Selexyz Dominicanen in Netherlands, Design Top News [dostęp: 23.03.2012]
3. Wikipedia (hasła dotyczące poszczególnych księgarni i ich właścicieli)

Przeczytaj także część drugą!

2 Comments to “Najciekawsze księgarnie świata (cz. I)”

Skomentuj

 • Spotkania

  Semestr zimowy 2015/2016

  Poniedziałki, 17.30–19.00
  (tydzień B)
  sala -01 (poziom -1), Wydział Filologiczny UŁ
  ul. Pomorska 171/173

  Najbliższe spotkanie wyjątkowo:
  w terenie – "Pozytyvka" o 18:30 w czwartek 17 grudnia

  Dowiedz się więcej o spotkaniach!

 • Polub nas!