Jak zostać designerem w 30 sekund? | Typografia, edytorstwo i design - Koło Naukowe Edytorów UŁ

Ręka w górę, kto z Was chciałby pracować jako designer? Czyż nie byłoby to cudowne? Przedzierać szlaki kreatywności, władać nad szablonami, mieć pod sobą setkę fontów i barw… Albo po prostu dużą kasę i uwielbienie płci przeciwnej.

Jednak praca projektanta to niełatwy kawałek chleba. Porozmawiaj z dowolnym art directorem, a powie Ci, ile wysiłku włożył w osiągnięcie obecnej pozycji. Generalnie Twoje marzenia o łatwej karierze runą szybciej, niż domek z kart w obliczu trąby powietrznej. A jednak są sposoby, by zostać designerem w ciągu kilku sekund!

Przygotowania:

Będziesz potrzebował kilku rzeczy:

1. Photoshopa (spokojnie, nie musisz umieć się nim posługiwać);

2. Artystycznego zdjęcia z internetu;

3. Jakiegoś mądrego zdania (albo i nie);

3. Czcionki Helvetica.

Ta ostatnia pełni tu kluczową rolę. Helvetica jako prawdopodobnie najlepsza czcionka na świecie zapewnia automatyczny status arcydzieła wszystkiemu, na czym zostanie umieszczona. Zresztą zaraz sam się przekonasz.

Krok 1 – zdobądź sentymentalne zdjęcie

Ładne, wzbudzające emocje zdjęcie to dobry start. Wpisz jakieś popularne na demotywatorach.pl hasła, jak „smutek”, „przyjaźń” czy „samotność” w Google i pobierz zdjęcie. Jeśli jest czarno-białe, to dolicz sobie ekstra punkty za bycie „retro”.

Ładne zdjęcie

Ładne zdjęcie to podstawa pracy. Ta młoda para jeszcze nie wie, że zaraz zostaną arcydziełem.

Krok 2 – napisz cokolwiek Helveticą

Gdy już wybrałeś tło do projektu, uruchom Photoshopa i napisz Helveticą jakiś tekst. Nie myśl nad nim zbyt długo, w ten sposób zwiększysz swoją wydajność i wcześniej obejrzysz ulubiony serial. Proponuję napisać coś oczywistego, aby odbiorca nie miał problemów ze zrozumieniem:

Od razu lepiej! Piękno Helvetiki nadaje temu zdjęciu artystycznej wymowy.

Krok 3 – opływaj w dumę

Voila! Właśnie zrobiłeś swoje pierwsze arcydzieło! Możesz nazywać się designerem. Tylko nie wystawiaj dzieł na festiwalach – tamtejsi hejterzy nie zrozumieją twojego geniuszu ;)

Głupie teksty Helveticą na artystycznych zdjęciach

Jeśli dotarłeś aż dotąd to znaczy, że zrozumiałeś ironię tego „tutoriala”. W internecie pojawia się coraz więcej demotywatorów z różnymi pseudo-mądrymi zdaniami na tle smętnego obrazka. To jeszcze nie jest denerwujące, co najwyżej męczące. Lecz jeśli w którymś momencie widzisz kolejny truizm zapisany Helveticą, coś w tobie się kłóci. Niby jest to ładne, ale zdanie pokroju „miłość to patrzenie nie w siebie, lecz we wspólnym kierunku” powoduje odruchy womitujące (czyt. rzygać się chce).

Dlatego powstał ruch wyśmiewający tego typu sentymentalne praktyki. Walcząc z hipsterstwem i gimbusami, bronią nas przed zalewem tandetą odzianą w purpurę i złoto.

Więcej zdjęć możecie znaleźć pod adresem: http://www.facebook.com/glupietekstyhelvetica

2 Comments to “Jak zostać designerem w 30 sekund?”

• Hahah, szkoda tylko, że błąd ortograficzny błąd pogania :D

• Typografia

Czcionki oraz ich układ sprawia, że czytanie książek dostarcza nam samej przyjemności. Dobra typografia pozwala na takie rozłożenie tekstu, że wzrok sam się przesuwa po linijkach.

Typografia to sztuka użytecznej grafiki, która jest ściśle związana z edytorstwem. O ile edytor odpowiada za układ treści, o tyle typografia sprawia, że treść nabiera wyglądu.