"Typograficzne przestrzenie tekstu", czyli typografia w pigułce!

Studenckie wakacje trwają właściwie jeszcze trochę ponad miesiąc, dlatego mamy dla Was bardzo ciekawą lekturę – książkę Typograficzne przestrzenie tekstu, będącą pokłosiem konferencji, w której wzięła udział nasza koleżanka! Nieco spóźniliśmy się z zaprezentowaniem jej Wam, ponieważ książka ukazała się w czerwcu, a podczas wakacyjnych wypadów trudno zmobilizować się, aby usiąść przy komputerze. Mamy jednak nadzieję, że ją przeczytacie. Tym bardziej warto, że znajduję się w niej artykuł autorstwa naszej koleżanki!

Link do książki

Książka podzielona jest na pięć tematycznych działów. Możecie poszerzyć swoją wiedzę na temat przestrzeni pisma. Dowiedzieć się jak wygląda typografia w perspektywie japońskiej, a także czy może służyć literaturze oraz w jaki sposób może to czynić.  Poruszony zostaje także aspekt kulturowy typografii i jej wymiar w przestrzeni publicznej.

Wśród autorów artykułów znaleźli się przede wszystkim młodzi badacze, doktoranci i studenci (ale też, co warto podkreślić, praktycy sztuki graficznej i typograficznej) reprezentujący różne dyscypliny (między innymi literaturoznawstwo i językoznawstwo, socjologię i kulturoznawstwo, nauki o sztuce, filozofię i bibliotekoznawstwo) i różne ośrodki akademickie z całego kraju.

Nasza koleżanka skupiła się na okładkach płytowych jako nośnikach znaczeń, ale wszystkie artykuły są bardzo ciekawe i serdecznie polecamy je lekturze!

 

 

Skomentuj

 • Spotkania

  Semestr zimowy 2015/2016

  Poniedziałki, 17.30–19.00
  (tydzień B)
  sala -01 (poziom -1), Wydział Filologiczny UŁ
  ul. Pomorska 171/173

  Najbliższe spotkanie wyjątkowo:
  w terenie – "Pozytyvka" o 18:30 w czwartek 17 grudnia

  Dowiedz się więcej o spotkaniach!

 • Typografia

  Czcionki oraz ich układ sprawia, że czytanie książek dostarcza nam samej przyjemności. Dobra typografia pozwala na takie rozłożenie tekstu, że wzrok sam się przesuwa po linijkach.

  Typografia to sztuka użytecznej grafiki, która jest ściśle związana z edytorstwem. O ile edytor odpowiada za układ treści, o tyle typografia sprawia, że treść nabiera wyglądu.

 • Polub nas!