Studenckie wakacje trwają właściwie jeszcze trochę ponad miesiąc, dlatego mamy dla Was bardzo ciekawą lekturę – książkę Typograficzne przestrzenie tekstu, będącą pokłosiem konferencji, w której wzięła udział nasza koleżanka! Nieco spóźniliśmy się z zaprezentowaniem jej Wam, ponieważ książka ukazała się w czerwcu, a podczas wakacyjnych wypadów trudno zmobilizować się, aby usiąść przy komputerze. Mamy jednak nadzieję, że ją przeczytacie. Tym bardziej warto, że znajduję się w niej artykuł autorstwa naszej koleżanki!
Książka podzielona jest na pięć tematycznych działów. Możecie poszerzyć swoją wiedzę na temat przestrzeni pisma. Dowiedzieć się jak wygląda typografia w perspektywie japońskiej, a także czy może służyć literaturze oraz w jaki sposób może to czynić. Poruszony zostaje także aspekt kulturowy typografii i jej wymiar w przestrzeni publicznej.
Wśród autorów artykułów znaleźli się przede wszystkim młodzi badacze, doktoranci i studenci (ale też, co warto podkreślić, praktycy sztuki graficznej i typograficznej) reprezentujący różne dyscypliny (między innymi literaturoznawstwo i językoznawstwo, socjologię i kulturoznawstwo, nauki o sztuce, filozofię i bibliotekoznawstwo) i różne ośrodki akademickie z całego kraju.
Nasza koleżanka skupiła się na okładkach płytowych jako nośnikach znaczeń, ale wszystkie artykuły są bardzo ciekawe i serdecznie polecamy je lekturze!