25 najlepszych okazjonalnych logotypów Google (spojrzenie subiektywne) | Typografia, edytorstwo i design - Koło Naukowe Edytorów UŁ

Google to najczęściej odwiedzana strona internetowa na świecie. Wielokrotnie wykorzystujemy ją każdego dnia w różnych celach. Szukamy informacji, zdjęć, nagrań wideo, firm, produktów – wszystkiego. By uprzyjemnić nam czas spędzony na łamach serwisu firma Google zatrudnia specjalnych grafików, którzy zajmują się projektowaniem różnych wariacji (zwanych Doodles) logotypu wyszukiwarki w związku z różnymi okazjami, m.in. świętami czy rocznicami.

Każdego roku Google organizuje także konkurs dla najmłodszych z całych Stanów Zjednoczonych. Zadaniem dzieci jest stworzenie okazjonalnego logotypu dla Google. Wszystkie projekty są oceniane przez jury, a zwycięzca rywalizacji zostaje nagrodzony wycieczką do siedziby firmy oraz stypendium.

Na przestrzeni ponad 10 lat zamiast „normalnego” logotypu Google mogliśmy oglądać różne oryginalne „Doodle”. Obecnie ich kolekcja sięga powyżej tysiąca „sztuk” (według twórców ponad 300 stworzono w USA i 700 pojawiło się głównych stronach wyszukiwarki w poszczególnych krajach całego świata). Wszystkie oficjalne logotypy, a także logo wykonane przez fanów Google, można oglądać na specjalnej podstronie, gdzie znajdują się także informacje na temat historii Doodles.

Poniżej zobaczycie jedynie namiastkę tego, co znaleźć można w galerii Google Doodles. Są to jednak jedne z obiektywnie najciekawszych i najbardziej pomysłowych logotypów przygotowanych na specjalne okazje.

1. 50. rocznica powstania Flinstonów

Flinstonowie

2. Rocznica urodzin Gandhiego

3. Przyznanie Brazylii organizacji IO w 2016 roku

4. Ślady w zbożu

5. Rocznica urodzin Michaela Jacksona

6. Dzień Ziemi

7. Haloween

8. Rocznica urodzin Leonarda da Vinci

9. NASA znajduje wodę na Księżycu

10. Dzień liczby Pi

11. 30. rocznica powstania gry PAC MAN

12. 71. rocznica Czarnoksiężnika z Oz

13. Oktoberfest (Niemcy)

14. Wynalezienie kodu kreskowego

15. 120. rocznica urodzin Agathy Christie

16. Rocznica pierwszego zdobycia góry Mount Everest

17. Dzień św. Patryka

18. IO w Pekinie (2008) – ceremonia otwarcia

19. Chiński festiwal latarni

20. 25. rocznica odkrycia kulistej cząsteczki fulerenu

21. Finał Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2010

22. Rocznica urodzin Louisa Braille’a

23. Wielki Zderzacz Hadronów

24. Rocznica urodzin Miguela de Cervantesa (Hiszpania)

25. 70. rocznica urodzin Bruce’a Lee

Który podoba Wam się najbardziej? A może wśród całych zbiorów znaleźliście coś, czego tutaj nie umieściłam, a powinno się znaleźć?

Tekst i wybór logotypów: Justyna Niedbała

Skomentuj

 • Spotkania

  Semestr zimowy 2015/2016

  Poniedziałki, 17.30–19.00
  (tydzień B)
  sala -01 (poziom -1), Wydział Filologiczny UŁ
  ul. Pomorska 171/173

  Najbliższe spotkanie wyjątkowo:
  w terenie – "Pozytyvka" o 18:30 w czwartek 17 grudnia

  Dowiedz się więcej o spotkaniach!

 • Typografia

  Czcionki oraz ich układ sprawia, że czytanie książek dostarcza nam samej przyjemności. Dobra typografia pozwala na takie rozłożenie tekstu, że wzrok sam się przesuwa po linijkach.

  Typografia to sztuka użytecznej grafiki, która jest ściśle związana z edytorstwem. O ile edytor odpowiada za układ treści, o tyle typografia sprawia, że treść nabiera wyglądu.

 • Polub nas!