25 najlepszych okazjonalnych logotypów Google (spojrzenie subiektywne) | Typografia, edytorstwo i design - Koło Naukowe Edytorów UŁ

Google to najczęściej odwiedzana strona internetowa na świecie. Wielokrotnie wykorzystujemy ją każdego dnia w różnych celach. Szukamy informacji, zdjęć, nagrań wideo, firm, produktów – wszystkiego. By uprzyjemnić nam czas spędzony na łamach serwisu firma Google zatrudnia specjalnych grafików, którzy zajmują się projektowaniem różnych wariacji (zwanych Doodles) logotypu wyszukiwarki w związku z różnymi okazjami, m.in. świętami czy rocznicami.

Każdego roku Google organizuje także konkurs dla najmłodszych z całych Stanów Zjednoczonych. Zadaniem dzieci jest stworzenie okazjonalnego logotypu dla Google. Wszystkie projekty są oceniane przez jury, a zwycięzca rywalizacji zostaje nagrodzony wycieczką do siedziby firmy oraz stypendium.

Na przestrzeni ponad 10 lat zamiast „normalnego” logotypu Google mogliśmy oglądać różne oryginalne „Doodle”. Obecnie ich kolekcja sięga powyżej tysiąca „sztuk” (według twórców ponad 300 stworzono w USA i 700 pojawiło się głównych stronach wyszukiwarki w poszczególnych krajach całego świata). Wszystkie oficjalne logotypy, a także logo wykonane przez fanów Google, można oglądać na specjalnej podstronie, gdzie znajdują się także informacje na temat historii Doodles.

Poniżej zobaczycie jedynie namiastkę tego, co znaleźć można w galerii Google Doodles. Są to jednak jedne z obiektywnie najciekawszych i najbardziej pomysłowych logotypów przygotowanych na specjalne okazje.

1. 50. rocznica powstania Flinstonów

21. Finał Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2010

22. Rocznica urodzin Louisa Braille’a

23. Wielki Zderzacz Hadronów

24. Rocznica urodzin Miguela de Cervantesa (Hiszpania)

25. 70. rocznica urodzin Bruce’a Lee

Który podoba Wam się najbardziej? A może wśród całych zbiorów znaleźliście coś, czego tutaj nie umieściłam, a powinno się znaleźć?

Tekst i wybór logotypów: Justyna Niedbała

• Typografia

Czcionki oraz ich układ sprawia, że czytanie książek dostarcza nam samej przyjemności. Dobra typografia pozwala na takie rozłożenie tekstu, że wzrok sam się przesuwa po linijkach.

Typografia to sztuka użytecznej grafiki, która jest ściśle związana z edytorstwem. O ile edytor odpowiada za układ treści, o tyle typografia sprawia, że treść nabiera wyglądu.